















Centrum Integracji Sensorycznej
Posiadamy trzy w pełni wyposażone gabinety integracji sensorycznej, gabinet psychologiczno-pedagogiczny oraz gabinet logopedyczny.
Twórcą teorii integracji sensorycznej jest dr Jean Ayers, psycholożka, terapeutka i pracownik naukowy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles. Według niej, „integracja zmysłowa to możliwość rejestrowania informacji ze świata zewnętrznego przez narządy zmysłów, ich przetwarzanie w ośrodkowym układzie nerwowym i wykorzystanie do celowego działania”. Znaczy to, że każde działanie, ruch jest wynikiem integracji doznań zmysłowych ze wszystkich układów sensorycznych zaangażowanych w daną czynność.
Zaburzenia integracji sensorycznej najczęściej dotyczą dzieci z tak zwanej grupy ryzyka: problemy w ciąży, wcześniaki, dzieci z uszkodzeniami okołoporodowymi, dzieci z wrodzonymi wadami układu nerwowego. Także cesarskie cięcie może, ale nie musi, powodować zaburzenia integracji sensorycznej.
Zaburzenia integracji sensorycznej mogą być przyczyną opóźnienia w rozwoju ruchowym i rozwoju mowy. Dziecko może mieć kłopoty z koordynacją ruchów, samoobsługą, koncentracją uwagi. Wszystko to w konsekwencji prowadzi do trudności w nauce i zachowaniu.
Proces diagnostyczny w terapii integracji sensorycznej w naszym Centrum zajmuje 3 spotkania, trwające 45 minut i składa się z:
- wywiadu z rodzicami,
- kwestionariuszy,
- obserwacji klinicznej (dziecko jest obserwowane w swojej spontanicznej aktywności oraz w sytuacjach zadaniowych),
- testów kalifornijskich (mających na celu określenie profilu dojrzałości zmysłów oraz ich integracji),
- podsumowania diagnozy i omówienia wyników badań oraz zaleceń terapeuty.
Terapia zaburzeń integracji sensorycznej polega na takim stymulowaniu układu nerwowego, aby dać mu możliwość właściwej pracy, czyli prawidłowego odbierania i przetwarzania bodźców oraz odpowiedzi na bodźce płynące ze środowiska i naszego ciała. Terapia odbywa się w specjalnie wyposażonych salach. Najważniejszą częścią sali jest sprzęt podwieszany, który służy do stymulowania układu przedsionkowego i propioceptywnego.
Terapia ma charakter zabawy kierowanej. To znaczy, że przemyślany, kontrolowany zespół ćwiczeń jest postrzegany przez dziecko jako zabawa. Dla powodzenia terapii bardzo ważny jest dobry kontakt terapeuty z dzieckiem. Trudność zadań musi być dostosowana do poziomu funkcjonowania dziecka i jego samopoczucia.
W zajęciach integracji sensorycznej w Stowarzyszeniu ICH LEPSZE JUTRO uczestniczą rodzice dziecka, wspierając je w podejmowanym wysiłku oraz doświadczają wraz z nim momentów sukcesu i radości.
Dla dzieci objętych zajęciami w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju terapia jest bezpłatna.
Pomagamy w uzyskaniu dotacji na sfinansowanie terapii integracji sensorycznej w naszym Centrum.
Centrum czynne:
pn-pt 10.00-18.00.
Rejestracja: tel. +48 14 639 09 09
Dlaczego warto przyjść do nas?
Podaruj uśmiech
przekaż 1% podatku
podopiecznym naszego Stowarzyszenia
Numer KRS 0000 237 677
Dziękujemy
Jak możesz pomóc?
Zadania publiczne
Projekt pn. „Akademia Kultury, Nauki i Smaku” jest współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.
Projekt pn. „Rehabilitacja dzieci i młodzieży z wadą słuchu lub zaburzeniami sensorycznymi” jest współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.
Projekt pn. „Terapia i rehabilitacja dzieci z zespołem Downa i niepełnosprawnościami sprzężonymi” jest współfinansowany z budżetu Miasta Tarnowa.