Pomagamy w dostępności

Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO przyczyniło się do zwiększenia dostępności Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie dla osób o specjalnych potrzebach komunikacyjnych. Dzięki współpracy CSM z placówkami Stowarzyszenia udało się stworzyć nowe udogodnienia i narzędzia dostępności. Pierwszymi testerami były dzieci z Przedszkola Mały Książę w Tarnowie.

Wizyta przedszkolaków w Centrum Sztuki Mościce było ważnym doświadczeniem, zapoznającym osoby ze specjalnymi potrzebami z nowym miejscem. Spotkanie odbyło się w przyjaznych warunkach, przy wsparciu specjalistów i rodziców.

Podczas spotkania dzieci przetestowały nowe udogodnienia w budynku. Egzamin szybko zdały: sofy, kącik zabaw i pokój wyciszeń. Jasna i przestronna przestrzeń holu początkowo budziła niepokój. Dzieci najlepiej czuły się w miejscach zamkniętych, cichych, przyciemnionych. Od razu ściągały tam buty i skupiały na zabawie czy filmie. Podczas pokazu seansu sensorycznego dzieci sprawdziły przygotowane udogodnienia – poduszkę obciążeniową i słuchawki wyciszające. Okazało się, że piktogramy służące komunikacji w budynku trzeba umieścić niżej – w zasięgu ręki dzieci.

Komunikacja alternatywna i wspomagająca AAC to metoda komunikacji niewerbalnej, która umożliwia porozumiewanie się z otoczeniem osobom niemówiącym lub mówiącym w ograniczonym stopniu. Polega na używaniu znaków opierających się na gestach, obrazach, symbolach, przedmiotach.

Karty komunikacji AAC ułatwiające korzystanie z oferty Centrum Sztuki Mościce, powstały dzięki współpracy Małgorzaty Stankowskiej (Stowarzyszenie ICH LEPSZE JUTRO: Przedszkole Mały Książę i Niepubliczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tarnowie) i Doroty Omylskiej-Bielat (Centrum Sztuki Mościce). Autorki udostępniają karty na wolnej licencji CC-BY-NC-SA. Oznacza to, że można z nich korzystać na potrzeby własne w celach niekomercyjnych z zaznaczeniem autorstwa.

Zdjęcia: Przemysław Sroka

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH