Letnie zajęcia z psychologiem

Relaksacja z psychologiem

Zajęcia grupowe z psychologiem uczniowie zaczęli od gry Plaster miodu. Ćwiczyli cierpliwość, współpracę oraz wytrwałość w dążeniu do celu.

Podczas kolejnych aktywności dzieci dowiedziały się jak ważna dla nich jest relaksacja. Odpoczynek służy regeneracji organizmu, jednak z różnych względów umiejętność ta ulega zakłóceniu. Obecnie życie przebiega w dużym tempie – częste wizyty lekarskie oraz kolejne terapie sprawiają, że pojawia się zmęczenie, trudności z koncentracją oraz radzeniem sobie z emocjami.
Dla dziecka stresujące mogą być codziennie emocjonalne zdarzenia, ale także nadmiar bodźców, z którymi dojrzewający układ nerwowy ma prawo sobie jeszcze nie radzić. Relaksacja jest potwierdzonym naukowo sposobem na obniżanie poziomu stresu, a co za tym idzie z regulacją emocjonalną. Dziecko, które potrafi się zrelaksować oraz wyciszyć, będzie lepiej radzić sobie z emocjami i pobudzeniem.

Tematem relaksacji w grupach Słoń i Lis były: słońce i plaża. Uczniowie zrealizowali Pięciostopniową Metodę Relaksacji Joanny Węglarz przy muzyce Marii Zofii Tomaszewskiej według publikacji „Mruczący kotek”. W pierwszym stopniu dzieci podjęły aktywność ruchową – skakanie przez wyobrażone fale w rytm szumu morza. Drugi stopień zakładał leżenie, opalanie się, przeciąganie. Do ćwiczeń oddechowych z trzeciego stopnia wykorzystano duże muszle – dzieci obserwowały unoszenie i opadanie muszli wraz z każdym oddechem. W stopniu czwartym, w którym główną rolę grały pozytywne emocje oraz uważność, dzieci przekazały sobie słoneczko wraz z miłym słowem. Stopień piąty – wyciszenie, to ostatnia aktywność. Uczniowie słuchając muzyki odpoczywali.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH